HAUPTMANN INSTYTUCJONALNIE POŁĄCZONY

Opublikował:

Wprawdzie w regionie dolnośląskim funkcjonuje wiele muzealnych placówek, to jednak odczuwany jest wyraźny brak muzeum o literackim profilu, placówki o integracyjnym, wielokulturowym charakterze, popularyzującej literackie dziedzictwo kulturowe, wzmacniające historyczną wiedzę i międzynarodową tożsamość Dolnego Śląska.

W miejscowości Jagniątków (obecnie część Jeleniej Góry) przez wiele lat żył i tworzył jedyny dolnośląski laureat literackiej Nagrody Nobla z 1912 roku Gerhart Hauptmann. W jego willi „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień), w której mieszkał od 1901 roku aż do śmierci w 1946 roku, prowadzone jest przez samorząd Miasta Jeleniej Góry Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”. W Szklarskiej Porębie zlokalizowany jest natomiast „Dom Carla i Gerharta Hauptmannów” (brat noblisty Carl Hauptmann był również pisarzem) będący oddziałem jeleniogórskiego Muzeum Karkonoskiego prowadzonego przez samorząd województwa dolnośląskiego. Moim zdaniem, potrzebna i merytorycznie uzasadniona jest instytucjonalna integracja tych placówek.

Stąd też zwróciłem się z interpelacją do Zarządu Województwa Dolnośląskiego (załącznik) z wnioskiem o utworzenie „Dolnośląskiego Muzeum Literatury im. Gerharta Hauptmanna” w wyniku połączenia Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie. O sposobie rozpatrzenia tej interpelacji przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego niezwłocznie poinformuję 🙂

interpelacja – 2017 – muzeum Hauptmanna

Written by