PATRIOTYCZNIE ZAKRĘCENI

Opublikował:

MAREK OBRĘBALSKI

KWESTIONARIUSZ „GAZETY WROCŁAWSKIEJ”

1. Moje miejsce na ziemi, to…

Nie mam wątpliwości, że tym jedynym dla mnie miejscem jest Jelenia Góra. Tu się urodziłem, tu się wychowałem, tu się kształciłem, tu mieszkam i tu pracuję. Mojemu ukochanemu miastu poświęcam każdą chwilę życia, i osobistego, i zawodowego.

2. Lokalny patriota to dla mnie…

ktoś, kto emocjonalnie związany jest z miejscowością czy konkretnym miejscem, ktoś, kto utożsamia się z lokalną społecznością, jej sukcesami, problemami i troskami. Ktoś, kto poprzez swą aktywność dba o różne aspekty i sfery rozwoju miasta, jego świetność, wizerunek.

3. Dbam o swoje miasto i otoczenie poprzez…

szacunek dla Jeleniogórzan, dla ich pracy i dorobku, dla dziedzictwa kulturowego. W ostatnich latach tą dbałość mogłem zdecydowanie silniej prezentować będąc Prezydentem Miasta. To choćby rozpoczęcie wielu inwestycji, na które mieszkańcy naszego miasta niejednokrotnie bardzo długo czekali, to także efektywne starania o poprawę jakości życia miejskiej społeczności. Ponadto poprzez edukacyjną pracę z młodzieżą staram się obywatelsko kształtować młode pokolenie jeleniogórzan, uczyć reagowania na nieprzyjazne miastu zachowania, a także wrażliwości na codzienne miejskie sprawy.

4. Moje ulubione miejsce w naszym mieście to…

trasa na Perłę Zachodu oraz park na Wzgórzu Kościuszki. To miejsca moich spacerów i relaksu, począwszy od dzieciństwa, miejsca pełne uroku i naturalnego piękna.

5. Chętnie kupuję produkty lokalnych producentów, takie jak…

miody, chleby i inne produkty spożywcze, które niemal codziennie kupuję w jeleniogórskich sklepach. Nie zapominam także o lokalnych upominkach, jak artystyczne wyroby ze szkła, porcelany.

6. Lokalne tradycje, które kultywuję to…

uczestnictwo w organizowanych od wielu lat lokalnych imprezach i wydarzeniach kulturalnych, a nade wszystko w corocznym święcie Miasta – Wrześniu Jeleniogórskim.

7. Lokalne potrawy, które przygotowuję w domu to…

choć lubię domowe kuchenne nastroje, to jednak przyznam, że nie sporządzam żadnych potraw według lokalnych przepisów. Chyba że za lokalne uznam od lat przygotowywane przeze mnie na Wigilię pyszne śledzie w ziołowym oleju 🙂

8. Eksponuje swój patriotyzm lokalny przez…

Patriotą lokalnym należy być każdego dnia, a nie jedynie incydentalnie. Stąd też za szczególnie ważne uznaję codzienną dbałość o lokalną społeczność oraz pracę ukierunkowaną na rozwój skomplikowanej miejskiej rzeczywistości. To także prezentowanie silnej tożsamości z miastem m.in. podczas obchodów patriotycznych świąt, kibicowania jeleniogórskim sportowcom, radowania się z sukcesów jeleniogórskich artystów, uczniów, nauczycieli, przedsiębiorców, całej jeleniogórskiej społeczności.

9. W moim mieście zmieniłbym/zmieniłabym…

Wiele już udało mi się w Jeleniej Górze zmienić poprzez nie tylko realizację wieloletniego programu inwestycyjnego, ale też poprzez codzienną aktywność. Jak każdy mieszkaniec chciałbym żyć w czystym, estetycznym, rozwijającym się i bezpiecznym mieście. Zdaję sobie jednak sprawę, iż oczekiwane zmiany nie nastąpią z dnia na dzień.

10. Najbardziej czuję się  …

Polakiem i Europejczykiem z Jeleniej Góry.

Written by